Únor 2009

MARTIN MICHAL VYRAZIL DO BOJE

28. února 2009 v 7:39 | Ivan Rössler
Dostal jsem nedávno od Martina Michala SMS: Tak se nám zase www.galerieprolhanych.cz opět rozšířila. Samozřejmě jsem se hned na tento odkaz podíval. A skutečně řada novinářů bulvárních plátků zdobí tuto galerii a o každém je tam něco pikantního. Asi to, co by bulvární novinář napsal, kdyby se sám stal terčem bulváru. I když - tady si myslím, že se autor této stránky chová docela korektně. Nejspíš si ani příliš nevymýšlí. Zdá se, že to je asi jediný způsob obrany poté, co člověk vyzkoušel všechny legální cesty, které vedou k obhajobě vlastní cti, soukromí a uvádění věcí na pravou míru. Dnes totiž může kdokoliv o vás cokoliv napsat s odůvodněním, že jste veřejně činná osoba a veřejnost má přece právo vědět, co házíte do popelnice, v kolik hodin chodíte spát a pokud novinář nezjistí nic, co by veřejnost zajímalo, pak musí přece fakta trochu upravit. Chápete přece, že takhle je náš časopis nastavený, tohle od něj jeho čtenáři chtějí… tak, co chcete vy? Jistá míra pikantnosti dává příspěvku šmrnc a je úplně jedno, že fakta jsou od této pikantnosti na hony vzdálena. A pokud se chcete soudit, pak se připravte na pár let marných bojů. Ochrana osobnosti? Co to je? Trestný čin pomluvy? Někdo o vás napíše například, že jste homosexuál a kradete. Podáte trestní oznámení pro pomluvu, a co se dozvíte? Skutková podstata trestného činu pomluvy nebyla naplněna, protože jste NEPROKÁZAL žádnou újmu. To, že ze zveřejněné informace není ani jedno slovo pravdivé NIKOHO NEZAJÍMÁ, protože jste neprokázal ÚJMU. A tu byste prokázal, kdyby se s vámi manželka rozvedla, přišel o práci atd.., ale protože všichni vědí, že to je kravina, tak vás nikdo z práce nevyhodí (a pokud jste na volné noze, není to ani technické možné) a manželka, která nejlépe ví, jak je to s vaší sexuální orientací, se s vámi kvůli plkům nerozvede. Ta újma spočívá v tom, že tomu věří lidé, kteří vás osobně neznají. A problém je v tom, že nevíte, kteří to jsou. Proti bulváru není obrany, snad jen psát o těch, kteří o nás píší. Například na www.galerieprolhanych.cz. Jenom to nemá zatím tu sílu, kterou bezpochyby bulvár má. Zatím je to jen zeď nářků. Jistá naděje tu je. Dneska jsem si na NetMonitoru přečetl, že návštěvnost webů byla v lednu rekordních 6,34 milionu. A to už konkurence bulváru je. A trochu tomu můžeme pomoci i sami podporou a šířením Martinovy stránky. Je to sice malý krok v bulvárním vesmíru, ale současně možná i velký skok vykonaný pro obranu slušných lidí, kteří mají jen tu smůlu, že jsou v nepřetržitém hledáčku těch, které na Martinově galerii najdete.

KOCOURKOV 4 – JÍLKOVÁ MÁ SLOVO (NÁJEMNÉ)

20. února 2009 v 0:20 | Ivan Rössler
Tak jsem se chvíli díval (20.2.2009) na pořad "Máte slovo", kde se propíralo oblíbené téma: zastavte deregulaci nájemného, protože na to chudí lidé nemají. Dvacet let po sametové revoluci, dvacet let tržního hospodářství a my stále diskutujeme na téma, zda mají majitelé domu za to, že vlastní nějaký majetek a musí ho UDRŽOVAT, právo na svoji spravedlivou odměnu. A vůbec se nediskutuje o tom, že by měl stát regulovat cenu elektřiny, plynu, vodného či stočného, což také patří k bydlení. A protože to chudák majitel musí vybírat společně s nájemným, má nájemník pocit, že ho vlastně majitel domu odírá. Faktem zůstává, že když nájemník zůstane majiteli dlužen, majitel domu vodárnám, plynárnám i elektrárnám dlužen zůstat nemůže, protože by tito dodavatelé nekompromisně svoji službu odpojili pro celý dům. A to ještě musí majitel domu na svoje náklady uklízet obecní chodník, ačkoliv by to měla udělat obec (platí to vlastně nájemník ve službách). Nájemné je jediná komodita, která je v této zemi regulovaná. Žádné jiné zboží či žádná jiná služba této regulaci nepodléhají a pochybuji, že by jakýkoliv podnikatel s jásotem přivítal, kdyby mu stát určil, za kolik smí prodávat chleba, máslo a další k životu nezbytné potraviny. Pokud je někdo chudý, je chudý proto, že stát nevytvořil takové podmínky, aby chudý nebyl. Lidé přicházejí o práci, protože nás stát nechrání před přívalem levného a přitom nekvalitního zboží (výsledek práce mimo tento stát), že nevytváří dobré podnikatelské prostředí. Paroubkův nápad rozdat důchodcům dividendy ČEZU se dobře poslouchá, ale mnohem lepší by bylo nastartovat konečně ekonomiku, aby mohla prosperovat, podpořit ty, co něco dovedou, protože ti zase mohou zaměstnávat lidi a ti zase mohou zvyšovat nejen svoje příjmy, ale i příjmy státu, aby i stát bohatnul a mohl se konečně spravedlivým způsobem postarat o svoje chudé. A protože to tak nefunguje, máme tady alespoň malý hromosvod, a sice téma regulace či deregulace nájemného. Ale je to na úkor majitelů domů, kteří je většinou dostali v restitucích v dost dezolátním stavu. A pokud bude mít na toto téma slovo paní Jílková, budou se jenom jitřit vášně, ale nic se nebude řešit. Ostatně v tomto duchu se celý pořad nesl a také v něm skončil.

SUPERTUNEL

16. února 2009 v 23:16 | Ivan Rössler

Američtí vyšetřovatelé zahájili prověřování vysokých důstojníků, kteří jsou podezřelí, že se po obsazení Iráku v roce 2003 podíleli na finančních machinacích v celkové výši kolem 125 miliard dolarů (2,75 biliónu Kč). - Tohle jsem si před chvílí přečetl na netu (16. 2. 2009 21:39). Tak jsem si vzpomněl na naše tunelářské břídily. Ale doufám, že jak jsou Američané lepší v tunelování, budou i lepší i ve vyšetřování. U nás totiž nejsou z tohoto hlediska břídilové jen tuneláři, ale i jejich vyšetřovatelé. No uvidíme. Jednou je jisté: co v tunelu zmizí, nikdy se nevrátí. Je to jednosměrná cesta bez ohledu na region, ve kterém se tunel nachází. Jediná cesta je tunel zdemolovat už při jeho stavbě. Ale to se zatím ještě asi nikomu nepovedlo.

Kocourkov 3 (ušetřených 30 Kč)

11. února 2009 v 13:20 | Ivan Rössler
Tak jsem si dneska početl v novinách, jak to dopadlo s třicetikorunovým poplatkem u lékaře, jejichž zrušení slíbila ČSSD a vyhrála tím volby. V každém kraji je to jiné, takže vzniká chaos. Rathův skvělý nápad, že do té doby, než se podaří poplatky zrušit, bude za pacienty tyto poplatky hradit kraj, znamená finanční zatížení pro jednotlivé kraje v desetimilionových částkách. Například Jihomoravský kraj si na to vyčlenil miliónů sto, Moravskoslezký dokonce o dvacet miliónů víc. Tyto peníze samozřejmě někde budou chybět a nebudou se moci investovat například do dopravy, údržby silnic a podobně. Takže sice každý, kdo chodí k lékaři, ušetří třicet káčé, ale doplatí na to jiným způsobem, například si bude ničit auto na silnicích, které jsou v havarijním stavu. Příkladů, co se za takto vyhozené peníze v krajích pro blaho občanů dalo pořídit, by se jistě našly desítky. Pardubický hejtman Radko Martínek, který si spočítal, že jeho kraj bude poplatková legrace stát 65 miliónů korun, už začal své občany prosit, aby poplatky platili dál, případně aby o jejich vrácení žádali jen ti, kteří mají pocit, že žijí na hranici chudoby. Tím se ovšem přiblížil k modelu poražené ODS. Vzhledem k tomu, že zrušení poplatků v parlamentu nejspíš neprojde, dostávají se krajští hejtmani do pasti a jejich volební vítězství se tak stává vítězstvím, které proslavil Pyrrhos I. Épeirský, jenž po bitvě u Auscula na gratulaci k vítězství nad Římany, měl prý prohlásit: "Ještě jedno takové vítězství a budu ztracen!" Osobně ještě jedno takové Pyrrhovo vítězství ČSSD a zejména panu hejtmanu Rathovi ze srdce přeju.

Kocourkov 2 (odposlechy)

8. února 2009 v 0:28 | Ivan Rössler

Tak nám zatrhli zveřejňovat odposlechy. Dovedu si představit dvě varianty. Ta jedna je, že někdo bude odposlouchávat lehce privátní rozhovor o tom, co nakoupíme k večeři. Je to sice nevkusné, ale budiž. Pochybuji ovšem, že by to někdo dal na první stranu nějakého tabloidu. Druhá varianta má pikantnější nádech. Komu uvízli v hlavě slavní kapříci, se kterými si pohrávají Lábus se Čtvrtníčkem, ví, o čem mluvím. Pravda je, že skandální může být už fakt, že chci někoho odposlouchávat, na to dojel třeba Nixon. Taky je nápad, aby republikáni v Americe odposlouchávali demokraty a ještě se za to nechali nachytat. Nixona za to čekal impeachment, což tady nikomu nehrozí a je to škoda. Ale problém není v tom, že by někdo někomu zakazoval někoho odposlouchávat. Jenom to, proboha, nesmíte dávat do novin, i kdyby tam šlo zase o nějaké kapříky. Takže, pokud náhodou někoho natočíte s úmyslem mu prokázat mrzké jednání nebo dokonce trestný čin, zveřejníte to a budete mít pocit hrdiny, pak vězte, že jste ťulpas a budete bručet a platit. A kapříci se vám budou posmívat. A orgány činné v trestním řízení… ani nechci domyslet.

KOCOURKOV 1 (měření rychlosti)

2. února 2009 v 15:35 | Ivan Rössler
Městští strážníci nemohou měřit rychlost, protože nemají značky, které podle nového zákona musí označovat začátek i konec měřeného úseku. Ale ono je to jedno, protože i kdyby tyto značky měli, jejich měření jaksi postrádá smysl. Pokud totiž přijedu k ceduli s nápisem, který mne vlídně upozorní, že se tam měří, pak samozřejmě zrychlí jen absolutní blbec anebo ten, kdo si chce za pár korun se strážníky pokecat. Ostatní pravděpodobně vezmou toto varování vážně, tak jako berou vážně hlášení některých rádií, které na radary upozorňují. A jakmile minu značku konec měření, mám skoro stoprocentní jistotu, že na to můžu pořádně šlápnout. Ostatně, kdo jezdí po Praze, ví, že stovka už není žádná rychlost. Kdyby bylo na mně, dám značku začátek měření rychlosti hned pod ceduli Praha na začátek obce a konec měření na ceduli, která říká, že obec Praha končí. Anebo pozvu do Prahy na pár dní slovenské strážníky a dovolím jim vybírat vysoké pokuty v eurech i u nás. A bez výstražných cedulí, jejichž výrobu zaplatí daňoví poplatníci, aby ušetřili na pokutách. A vybouraná a sešrotovaná auta zaplatí pojišťovny.