Září 2010

Sen

20. září 2010 v 17:35 | Ivan Rössler
Téma tohoto týdne je sen sám o sobě. Nebyl jsem tu tři měsíce a dostal jsem upomínku, abych něco napsal. Je to sen, že na mne někdo myslí. Připomíná mi to anekdotu ve které se říká: nikdo tě nemá rád, nikdo ti nezavolá, nikdo si tě ani nevšimne? Jednoduchý recept: přestaň platit daně! Stačí, když něco neuděláte a hned jste středem pozornosti.

Jsem přesvědčen, že to ale nikdo vlastně nesleduje, jen nějaký automat, který zaznamená, že jste tři měsíce byl v nečinnosti a hned vám pošle upomínku. A aby nebyly sankce, snažíte se vyhovět. Není tohle sen? Anebo je to skutečnost? Dokázal bych tenhle text naroubovat na jakékoliv téma. Kdyby tématem týdne byl třeba lipový květ, zcela jistě bych dokázal probudit svůj blog díky jeho vůni. Namítnete, že sen je především záležitost noci. Pravda, erotický sen tam patří. V něm člověk prožívá příběhy, které si doopravdy vysnil. Kolik krásných žen jsme v mládí milovali. Můj přítel, básník Vladimír Kavka na základě jednoho erotického snu napsal krásné dvojverší. Dodnes si ho pamatuji, díky téměř absolutnímu rýmu:

Co mi zbylo po Lucce?
Smutek, splín a poluce!

Opusťme ale toto choulostivé téma, sny se mi zásadně nezdají a erotické už vůbec ne. Ale co mám rád a co absolutně vyznávám je tzv. day dreaming neboli sny za bílého dne. Jsou to představy, které člověka napadají ve chvíli krátkého uvolnění a nic nedělání, kdy si člověk představuje, jak by zařídil vilu, kterou nemá. Například v jedné místnosti bych měl kulečník (to jsem viděl v amerických filmech). Jedny dveře z této místnosti by vedly do rozsáhlé knihovny a druhé do malé projekce, kde bych si promítal oblíbené filmy. Je jasné, že bych neměl 2 + kk. Také se člověk snadno stane hrdinou nějakého příběhu nebo mluví plynně několika jazyky. Zkrátka dělá to, na co nemá a co neumí.

I když: někdy to tak doopravdy je. Jsou tací lidé, kteří dělali a dělají to, co nedovedou a jsou tak dobře placeni, že mají v jedné místnosti kulečník. Jenže obvykle nemluví mnoha jazyky. Někdy nemluví skoro vůbec. Ale dost. Téma je sen a toto téma téměř zakazuje mluvit o politice. I když není naše realita opravdu nějaký velký sen? To už ale ponechávám na vás. A nashle zase za tři měsíce, až mne zase vzbudí nějaký automat. A ještě otázka: čte to vůbec někdo? Haló, jste tam?