Prosinec 2010

PF

24. prosince 2010 v 7:27 | Ivan Rössler
A už to tu lítá mailem, poštou přes fejsbůk: vánoční přání a péefka. Ale nebojte se, nebudu popisovat, co mi letos přišlo vtipného. Jsem totiž maniak na zkratky. Jednou jsem zkoumal slavnou zkratku outů neboli kyslík a napadlo mne, když už si někdo vzal kyslík jako svou obchodní značku, co dělá ozón O3. A našel jsem out of office, nejsem v kanclu.

Všichni víme, že PF znamená Pour féliciter - "pro štěstí", ale nikdo neví, kdo si s tím vlastně začal. Je to francouzsky, ale ve Francii se toto spojení nepoužívá. Je to jako Mrazík, u nás je populárnější než v Rusku. U nás péefka prý propagoval hrabě Chotek. No, možné to je. Ale doloženo jest, že nejstarší novoročenka u nás byla pamětní mince s nápisem Zum Neuen Jahr 1606. A to už fakt nepamatuju.

PF ale je běžně uznávaná zkratka pro Pink Floyd. A pokud si dáte na konci internetové adresy zkratku .pf, pak jste v Polynésie française neboli Francouzské Polynésii. PF v počítačové terminologii znamená Page Fault, což je chyba stránky a to vám opravdu nepřeju. A což teprve Page File, to jsem kvůli tomu navštívil jednu internetovou diskusi, abych zjistil, co to znamená a kousek vám ocituji:

Muj osobni nazor je takovy, ze pagefile neni potreba, kdyz mate dost ramky.
Takze pokud ma nekdo mene nez 3GB ramky, tak to co do 3GB zbyva doplnit velikosti pagefile. A kdyz mas vice tak pagefile klidne vypnout. A zapnout ji az v pripade ze je malo pameti nebo nefunguji nejake programy.

Anebo:

Při šesti giga to už nepoužívej.
Ze začátku se uvádělo, že se to může vypnout už od 2 Giga RAM. Takže 6 giga je od oněch doporučení dost velký pokrok a myslím že stránkovací soubor je zbytečný.

Tak fakt nevím, o čem je řeč. Pokud mi to někdo vysvětlí, rád mu koupím zmrzlinu.

pF je také Pikofarad. Farad je odvozená jednotka, která má v základních jednotkách SI rozměr:

\mbox{F} = \mbox{C} \cdot \mbox{V}^{-1} = \mbox{m}^{-2} \cdot \mbox{kg}^{-1} \cdot \mbox{s}^4 \cdot \mbox{A}^2

Tak nevím, jestli jsem raději neměl zůstat u Page Filu. Anebo jestli jsem raději neměl zůstat u těch novoročenek. V každém případě vám všem přeju: klidné Vánoce, bouřlivý Silvestr, šťastný Nový rok a spokojený pobyt na zemi, ve vodě i ve vzduchu v celém roce 2011. A posílám vám samozřejmě i svoje péefko.