Říjen 2011

Kníže prezidentem

23. října 2011 v 7:07 | Ivan Rössler
"Tak se možná kníže konečně stane prezidentem", řekla paní Müllerová Švejkovi. "A kterýho knížete máte na mysli, já znám dva. Jeden se jmenuje Josef Kníže a šije v Praze šaty a ten druhý..." "Jestli myslej Karla Schwarzenberga, tak maj pravdu." Ano, přátelé myslej Karla Schwarzenberga, který oznámil, že chce být prezidentem. Osobně proti knížeti nic nemám, dokonce jsem jeho partaj (kalousek nekalousek) volil jako nejmenší zlo. Nicméně poněkud mrazivě se bavím při představě, že kníže čte 1. ledna 2014 svůj první novoroční projev. Připomíná mi to anekdotu, jak šel koktavý na konkurz moderátorů, který neudělal a kamarádům to zdůvodnil, že ho vyhodili jen proto, že není ve straně.

Nedá se nic dělat. Prezident je veřejná osoba a často musí na veřejnosti vystupovat. Kníže je sošný a dobře oblečený, v tomto ohledu nároky na prezidenta splňuje. A zcela určitě nebaží po perech či propiskách. V tomto ohledu je také vhodným kandidátem. Ale opravdu při nejlepší vůli si ho nedovedu představit, jak čte anebo říká zpatra sebe lépe napsaný projev. Už to, že svoji kandidaturu oznamoval tak, že na Nově v televizních novinách k jeho mluvenému projevu pro jistotu přidali psané titulky, dokazuje, že porozumět mu bude bez těchto titulků složité. Přidáním titulků se ale vyhoví požadavkům neslyšících.

Znovu opakuji, kníže je mi sympatický, nevadí mi ani jeho občasné podřimování, je to dobrá obrana proti politické nudě a člověk je pak fit, když se děje něco opravdu zajímavého. Ale opravdu si ho na prezidentském stolci nedovedu představit. Na druhou stranu je tisíckrát lepší než například Špidla, jehož kandidaturou chtějí občany potrestat sociální demokraté. Svoje poslední slovo neřekl ani jezevec Zeman ze své Vysočiny. Zdá se, že volba prezidenta v roce 2013, ať už bude v rukou všech voličů v přímé volbě, anebo ji provedou jen námi zvolení zástupci, bude pěkná legrace. Škoda, že jde současně o docela vážnou věc. Anebo už jsme tak daleko, že je to jedno?