Co by se stalo, kdyby...

13. února 2012 v 15:53 | Ivan Rössler
Ještě za Havla kolovala tato anekdota: Jde prezident Havel po Pražském hradě a vidí na stěně viset svůj obraz, a ptá sa ho: "Ehmm, poslyš, co by se stalo, kdyby v přístích volbách zvítězili komunisté?" A obraz mu odpoví: "Ehmmm, mne by nejspíš svěsili ehmm, a tebe by pověsili."

Ono co by bylo, kdyby... samozřejmě lákalo vždy a mnohokrát se pokoušeli jak odborníci, tak i laici fabulovat, jaké by to bylo, kdybychom zůstali v Rakousku-Uhersku a možná po velké bitvě na vídeňském dvoře bychom získali další pomlčku a žili bychom v Rakousku-Uhersku-Česku, což by rozzuřilo Slováky do té míry, že by se natruc Maďarům připojili k Polsku. Osobně mám rád Apokryfy Karla Čapka, který si historické příběhy přetváří podle sebe. Například Julie si sice s Romeem začala, ale pak si vzala jiného a měla s ním kupu dětí. A proč ne.

Ale i my si můžeme pohrávat s myšlenkou, co by bylo, kdybych se včera neopil anebo kdybych tam tenkrát nechodil anebo kdyby... řetězec kdyby je nekonečný, zatímco skutečnost je konečná. Zejména ale tam, kde člověk udělá chybu, si často říká: kdybych to věděl... Ano, to je to správné: kdybych to věděl. Ale protože jsem to nevěděl, spadl jsem do soukolí osudu a to mne semlelo a poslalo mne to do průsečíků dvou kauzálních řetězců a já se ocitl tam a právě tam, ke se stalo to, právě to.

Modelové situace se běžně dělají, aby se vyhodnotil stupeň nebezpečí. Představte si, co by se stalo, kdyby do Země narazil asteroid velký jako dům anebo velký jako panelák. Anebo ještě větší. Dovedete si to představit? Já ne, ale ti, co dělají modelové situace vám spočítají výšku vlny tsunami a délku období mrazů, vedle nichž rekord z roku 1929 je ještě poměrně příjemná teplota.

Já osobně hraní si s myšlenkou, co by bylo, kdyby... moc rád nemám. Jen jsem už dlouho nepsal žádný blog, od provozovatelů jsem dostal výstrahu, že když nic nenapíšu, že budu odpojen a tak, abych se zachránil, vzal jsem za vděk stéblem tématu, které bylo nabídnuto jen proto, že s tímto tématem je spojen nový projekt TV Nova. Tak co bych pro svou bývalou mateřskou televizi neudělal. Jen bych tvůrcům připomněl jednu dětskou anekdotu: kdyby babička měla kolečka, byl by to autobus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama